Kredyt hipoteczny a zmiana pracy — wszystko co musisz wiedzieć

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy — wszystko co musisz wiedzieć

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga przebrnięcia przez wiele etapów analizy wniosku, jak i osób decydujących się na taką życiową decyzję. Należy jednak pamiętać, że banki wymagają spełnienia wielu warunków i posiadają specjalistyczne kryteria odnośnie dochodów wnioskodawców oraz ich miejsca zatrudnienia. Obecnie istotny jest czas trwania umowy, zarobki, a także branża zakładu pracy.

W zależności od wszystkich powyższych czynników określa się zdolność kredytową, która jest podstawą do udzielenia kredytu w danej wysokości. Co w przypadku, kiedy podczas wnioskowania istnieje możliwość zmiany pracy? Czy warto decydować się na tak ryzykowny krok?

Kredyt a zmiana pracy – o czym należy pamiętać?

Przed podjęciem tak ważnej decyzji w trakcie wnioskowania o kredyt hipoteczny należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto podejmować takie ryzyko. Każdy bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego dokładnie prześwietla wnioskodawcę i wylicza jego zdolność kredytową. Najważniejsza jest stała forma zatrudnienia, długość umowy oraz wysokość zarobków. Im wyższe będą te wskaźniki, tym łatwiej będzie uzyskać pozytywną decyzję od banku.

Należy pamiętać, że rodzaj umowy ma fundamentalne znacznie w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny. W najlepszej sytuacji są osoby pracujące na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla instytucji bankowych są to najbardziej wiarygodni wnioskodawcy, którzy będą w stanie terminowo spłacać zobowiązanie. Może więc wydawać się, że zmiana pracy w trakcie wnioskowania o kredyt nie jest najlepszym pomysłem. Decydując się jednak na tak ryzykowny krok, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Dla placówek i analityków bankowych najważniejszy jest okres zatrudnienia oraz jego ciągłość. Jeżeli dana osoba zmienia pracę bez jakichkolwiek przerw i przechodzi na umowę z długim terminem w przyszłość, bądź na czas nieokreślony, to nie ma się czego obawiać. Problemy mogą pojawiać się w przypadku podpisania umowy zlecenie lub o dzieło, a także na okres próbny. Banki niechętnie udzielają takim osobom kredytów, dlatego decyzję

o zmianie pracy na takich warunkach warto dwa razy przemyśleć, aby nie zamknąć sobie drogi do pozyskania kredytu hipotecznego. Brak akceptacji umów cywilnoprawnych wynika ze względu na niestabilność zatrudnienia osób na ich podstawie.

Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?

Wniosek o kredyt, a zmiana pracy to dwie rzeczy, które nie są ze sobą kompatybilne. Wyjątkiem jest zmiana miejsca zatrudnienia na takie, które oferuje ciągłość umowy na długi czas w przyszłość. Jeżeli zmiana dotyczy także zwiększenia się dochodów, będzie to mieć pozytywny wpływ na wysokość zdolności kredytowej, a także decyzję banku. Najczęściej jednak zmieniając miejsce pracy, można liczyć jedynie początkowo na umowę, na okres próbny – co dla banku jest pewnym ryzykiem i mogą wystąpić późniejsze komplikacje z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Warto też pamiętać, że bank może odrzucić wniosek o kredyt, jeżeli dana osoba przebywa na okresie wypowiedzenia w poprzednim miejscu pracy.

Czy warto zmieniać pracę podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia na etapie wnioskowania o kredyt hipoteczny należy dokładnie przemyśleć, jednakże najczęściej jest to bardzo ryzykowne posunięcie, które prowadzi do odrzucenia wniosku przez placówki bankowe. Jeżeli dana osoba posiada aktualnie stabilną pracę na podstawie umowy na czas nieokreślony, to nie powinna decydować się na jej zmianę, aż do czasu uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Często dochodzi do sytuacji, w której wnioskodawcy nie informują pracowników banku o zmianie pracy. Jest to błędne posunięcie, ponieważ instytucja w przypadku wykrycia tego faktu może całkowicie skreślić taką osobę z listy wnioskodawców. Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki kredytowania i odpowiednią wysokość zdolności kredytowej, warto pozostać w stałym miejscu pracy przy regularnych zarobkach. Daje to gwarancje uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, pod warunkiem braku niezgodności w historii kredytowej w BIK. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o zmianie pracy – szczególnie w tak stresującym okresie, jakim jest staranie się o pozyskanie kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *